Blog

Uzman Diyetisyen Duygu Öztürk Güner tarafından yazılan sağlık beslenmeyle ilgili yazılarımız aşağıda listelenmiştir:


Uzman Diyetisyen Duygu Öztürk Güner - Ankara Sağlıklı Beslenme ve Zayıflama

Bel Çevresi Hastalık Yapıyor

Bel çevresinde bulunan fazla yağlar, kalça çevresinde bulunanlardan daha tehlikelidir. Yapılan bilimsel çalışmalar vücuttaki toplam yağ miktarındansa, yağın vücutta toplandığı yerin çok daha önemli olduğunu vurguluyor. Bel çevresi ölçümü vücut yağ dağılımının en iyi göstergesi olarak bildirilmektedir.  


Yüzyılın Salgını: İnsülin Direnci 1

Artık oldukça sık duyduğumuz bir sorun haline gelen insülin direnci başta şeker hastalığı(diyabet), karaciğer yağlanması, gut gibi bazı hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Yanlış beslenmenin ve hareketsizliğin tetiklediği insülin direnci, hızla kilo almaya ve diyete rağmen kilo verememeye neden oluyor.


Yüzyılın Salgını: İnsülin Direnci 2

İnsülin direnci, tatlı krizleri, unlu, şekerli, nişastalı besinlere düşkünlük, sık acıkma, gece yemeleri, yemeklerden sonra uyuklama, halsizlik gibi tipik belirtiler verebilir. Bel çevresi insülin direncinde önemli bir antropometrik ölçümdür.


Sağlıklı Yaşamın Sırrı : D Vitamini

Son dönemlerin öne çıkan  besin öğelerinden birisi de D vitamini. Son yıllarda yapılan araştırmalar D vitamininin sadece kemik ve diş sağlığına katkısı olmadığını daha birçok faydasının bulunduğunu kanıtlamış durumda.


Popüler Diyetlerle ‘Zayıflayan’ Sağlık

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan şişmanlık (obezite) gün geçtikçe artmakta, büyük bir salgın haline dönüşmektedir. Hal böyle olunca da konu üstüne türlü türlü diyetler çıkmakta ve bu diyetler belli bir popülarite oluşturmaktadır. Her geçen gün doğru veya yanlış bilgi ve yöntemlerin yazılı ve görsel medya aracılığıyla topluma ulaştırılması bu diyetleri popüler hale getirmektedir.